Historie 

Začátek metodismu v Čechách

 První metodistický sbor v Čechách vznikl ještě za Rakouska-Uherska. Byl to wesleyánský sbor a postihl ho úděl většiny wesleyánských sborů v Evropě. Nevedl totiž k trvalé práci církve metodistické. Čeští dělníci docházeli do Norimberku za prací a někteří se dostali do metodistického shromáždění. Ve Württemberku se v roce 1877 hlásil Václav Pázdral /1845-1919/, ředitel kočovné divadelní společnosti, který byl o dva roky později přijat s celou rodinou do Wesleyánské metodistické církve. Duchovně se probudil, když se někdy kolem roku 1870 na cestách se svou divadelní společností se setkal na Náchodsku s kazatelem Janem Balcarem, se kterým se přátelil. Když se Pázdral vrátil do Čech, byl vlastně prvním metodistou v Čechách. Usadil se roku 1883 v Kladně začal zde evangelizovat. Ve vlastním domě založil malý sboreček a v okolí několik kazatelských stanic. Pázdral měl velké organizační schopnosti. Získal některého horlivého člena, aby se usadil v obci, kde se dosud evangelizačně nepracovalo, a hned tu začal shromáždění. Wesleyánská církev ho přijala do církevní práce jenom na zkoušku jako evangelistu bez organizace. Čas od času přijížděl Wesleyánský kazatel z Vídně, aby na práci dohlédl a vysluhoval ve sboru svátosti. Kazatel Friedrich  Rösch  popisuje ve svých vzpomínkách takovou návštěvu na Kladně. Kázání sice nerozuměl, protože bylo české ,,avšak shromáždění bylo mocně zasaženo a plakalo a hlasitě vzdychalo‘‘. Kladno bylo však od Vídně příliš vzdálené a navíc to byl jediný český sbor. Tyto okolnosti způsobily, že metodistická církev tento sbor podstoupila v roce 1892 tehdejší Svobodné reformované církvi(CB) Pázdral se odstěhoval do Tábora a pak odešel do Ameriky, kde působil jako kazatel na různých místech.    

 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Zdroj: Přehledné dějiny metodismu str. 188

 Druhý začátek

 Druhý začátek můžeme počítat od roku 1990, kdy se na Kladno přestěhoval kazatel Daniel Hottmar. Začalo to naprosto nenápadně, v panelákovém bytě se začalo scházet pár přátel, které zajímalo proč komunismus vnímal víru nepřátelsky. Dnes už se do bytu všichni nevejdeme, proto jsme se začali scházet v pronajaté modlitebně Církve adventistů sedmého dne.

  

Jak to pokračovalo dále?

V Modlitebně CASD jsme se mohli scházet každou neděli. Prostor je otevřený. Je mnohem snazší pozvat přátele. Začaly první Kurzy Alfa, které přivedli nové lidi k víře v Ježíše Krista. Brzy bylo potřeba zajistit službu dětem a mládeži. Začali jsme pořádat různé akce pro děti a mládež, nebo výlety. Sbor stále rostl pozvolným tempem. Zvýšil se počet domácích skupinek.

Slabostí sboru byla skutečnost, že nemalou jeho část tvořili lidé, kteří dojížděli z okolních měst. Na jedné straně sbor rostl a na straně druhé, se počet členů menšil, protože po určité době si lidé dojíždějící začali hledat sbory blíže svým domovům. Zvláště šlo-li o rodiny s malými dětmi.

Tak jako dospívají děti, dospívá i sbor do dospělosti. Také na Kladně už dávno nejsou kuřata, ale dospělí zralí křesťané. Po osmnácti letech působení kazatele Daniela Hottmara nastal čas výměny kazatelů. Před odchodem Daniela Hottmara do Sedlčan se sbor stal farností. Odpovědnou Kazatelkou byla pověřena Viera Houdková. Instalace se konala slavnostní bohoslužbou v červnu r. 2008. Viera Houdková působila v našem sboru do června 2009. V současné době je na mateřské dovolené. Do funkce zodpovědné kazatelky byla pověřena Jana Daněčková, která dojíždí ze Slaného, kde má ještě jeden sbor.

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.